اولین دوره مسابقات جنگجوی  دانش آموزی  دانشگاه علم و صنعت ایران

 

25   لغایت   31   خرداد   98

 

مسابقه و رقابت در شرایط درست به کودکان کمک می‌کند تا توانایی‌های خود را بهتر بشناسند توانایی‌هایی که در طول زندگی مطمئنا به دردشان می‌خورد. اما برای بعضی از والدین “مسابقه” کلمه چندان خوشایندی نیست. آنها معتقدند این کلمه نه تنها فشار بیش از حد به کودکان وارد می‌کند تا بهترین باشند بلکه باعث می‌شود آنها با هم سن و سال‌های خود درگیر شوند و دعوا کنند. نظر بعضی از پدر و مادرها این است که مسابقه استرس زیادی به کودک وارد می‌کند و شکست در آن فرزندشان را ناامید می‌کند. برای همین خیلی از پدر و مادرها در پایان مسابقه همه را برنده اعلام می‌کنند یا اینکه سعی می‌کنند شرایط رقابت کمتری در مسابقه حاکم باشد.

اما آیا واقعا کم کردن شرایط رقابتی در مسابقه‌ها کار درستی است؟
بسیاری از متخصصان پرورش کودک بر این عقیده اند که رقابت سالم برای کودکان مفید است. علاوه بر اینکه رقابت سالم آن‌ها را برای برد و باخت‌های زندگی  آماده می‌کند بلکه این امکان را به آنها می‌دهد تا در زندگی آینده‌شان مهارت‌هایی مانند رعایت نوبت، احساس همدردی با دیگران و با اراده بودن را بیاموزند.

 

دکتر تیموتی گان متخصص اطفال و اعصاب و روان در این‌باره می‌گوید:“مسابقه به کودکان کمک می کند تا بفهمند آدم موفق همیشه بهترین نیست اما تلاش برای بهترین بودن نشانه موفقیت است” او همچنین عقیده دارد کودکانی که در مسابقات شرکت می کنند و به رقابت می پردازند مهارت های اجتماعی بیشتری را می آموزند . مثلا با سخت‌کوشی اعتماد به نفس آنها بالا می رود و رضایت بهتری از خود دارند.
یکی دیگر از فواید شرکت در مسابقه این است که کودک فعالیت گروهی را یاد می گیرد. بسیاری از بازی‌های دسته جمعی به کودک یاد می دهد که چگونه مشکلات خود را به صورت گروهی حل کنند و همچنین به آنها می آموزد که چگونه برای یک نتیجه رضایت بخش گروهی تلاش کنند.